Holownik Banckert z Billing Boats [Relacja]

modele oraz technika

Moderator: kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Czy po wykonaniu tych kilku elementów z polistyrenu pokusisz się o ocenę przydatności tego materiału w modelarstwie ? Pytam z tego powodu że jeszcze do dzisiaj dostaje maile z pytaniami jak się sprawuje, czym kleić i czy rzeczywiście taki dobry. Twoja relacja może być kolejną udowadniającą że drewno w modelarstwie szkutniczym - szczególnie tym pływającym - definitywnie odeszło do lamusa ;)
Awatar użytkownika
Rotation
Posty: 143
Rejestracja: sob lip 31 2004, 19:24
Lokalizacja: Ruda Śl.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rotation »

Witaj Tomaszu :)
Bardzo chętnie napisze mały wywodzik o wyższości polistyrenu nad sklejka czy balsą :P
Powiem tak sam ciężko było mi się przekonać do tego materiału ale wszystko zawdzięczam Grzegorzowi 75 (dzięki Grzesiu ;))
Do chwili zakupu modelu Billinga Banckert używałem do budowy modelu tylko drewna .Billing oczywiście proponował także sklejkę zestaw zawiera powycinane ploterem części z owej sklejki i balsy. Zanim wiozłem się do budowy modelu z ciekawości oglądałem relacje Grzegorza 75 gdzie z polistyrenu wyprawiał cudeńka ;). Pomyślałem ze mogę parę rzeczy ( drobnice ) zrobić z polistyrenu w końcu robie tez modele kartonowe i plastikowe. Po konsultacji z Grzesiem miałem dylemat bo wyszło z tego ze powinienem wyrzucić w cholerę elementy billinga ze sklejki a zrobić je z polistyrenu. No wiecie ...dało się za model 540zł szkoda tak wyrzucić cos za co się zapłaciło :P. Ostrożnie zacząłem zamieniać części z sklejki na polistyren. Po pierwszym sklejeniu przeszlifowaniu oczy wyszły mi na wierzch idealnie gładkie , super obróbka i szpachlowano prawie ogranicza się do minimum. Po pierwszych krokach stwierdziłem, że może pokuszę się o większe elementy z polistyrenu no i teraz wypierniczyłem wszystko co było na sklejce i robie z polistyrenu . Dlaczego?
Bo: mam doświadczenie ze sklejka wiem jak to jest gdy się sety raz szpachluje maluje szlifuje a potem znów szpachluje szlifuje maluje aby uzyskać gładką powierzchni a to i tak nie zawsze ;/
Poza tym model RC to woda robimy go by sobie popływać nie zdziwcie się jak po pewnym czasie trzeba model gruntownie wyremontować bo sklejka mimo zabezpieczenia farba napije się wilgoci zacznie pękać farba pęcznieć i inne bleee rzeczy polistyren nie ma takich wad.
Sklejkę trzeba ciąć piła szlifować pilnikami czy na maszynie itp., polistyren to tylko linijka plus ostry skalpel i jazda. Sklejkę kleimy wicolem i czekamy ładnych parę godzin lub paręnaście , polistyren kleje klejem do plastiku czyli np. Revell z igłą za ok. 16zł schnie szybciutko przy dociśnięciu wypełnia ubytki i szpary. Przeszlifując nadmiar materiału mamy idealne gładkie polaczenia bez szpachlowania !!!
Oprócz tego sklejka przy cięciu czy szlifowaniu się strzępi a to kolejne szpachlowanie, polistyren nic. Aby z sklejki wykonać owalny element trzeba ja mocno wygiąć i trzymać kilka godzin by wicol połączył grrr , polistyren jest miękuśki idzie go wyginać niemiłosiernie ! A fikuśne elementy kleje szybkim cyjanoakrylem np. świetny klej Technicqll za 6zł.
Malowanie poezja kto robie modele plastikowe z pudełeczka wie jak cieszy pięknie pomalowany model aerografem :P . papier P600 na mokro i mamy lusterko :D, na sklejce i tak wszystko wychodzi ;/
No i na koniec cena
Kupuje sobie arkusze polistyrenu formatu A3 za grosze na Allegro jeden arkusz np. 2mm to ok. 3,8zł 1mm to 2zł !!! jakieś pytania ??? :P
Zresztą zrezygnowałem na dzień dzisiejszy z budowy modelu sejnera tuńczykowego ALBATUN. Prace zakończyłem jak widać na kadłubie reszta po ukończeniu Banckerta będzie z POLISTYRENU !!!
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony wt kwie 14 2009, 19:24 przez Rotation, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rotation
Posty: 143
Rejestracja: sob lip 31 2004, 19:24
Lokalizacja: Ruda Śl.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rotation »

Mam nadzieje, że ten wywodzik przekona tych co wątpia w ten magiczny materiał ;)
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

No i o taki opis chodziło, jak mi teraz znów ktoś przyśle maila z pytaniem dlaczego polistyren a nie inny materiał to go skieruje do tego wywodu; dzięki za opis i powodzenia w budowie - może kiedyś będzie dane naszym "łódkom" spotkać się na wodzie ;)
Awatar użytkownika
Slaizer
Posty: 130
Rejestracja: ndz lut 10 2008, 13:50
Lokalizacja: Otmuchów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Slaizer »

No to teraz zostałem przekonany aby zrobić kadłub z PCV tak jak to mi radziliście.

Tomaszu teraz możesz takiemu jak ja wywalić ten opis i będzie po sprawie :)
Ostatnio zmieniony wt kwie 14 2009, 19:45 przez Slaizer, łącznie zmieniany 1 raz.
W budowie:
Christie 1921, HMS Victory, MM Chwilowa przerwa
Skończone:
Budynek bliźniaczy, 4TP (PZInż.140) MM
BALROG
Posty: 639
Rejestracja: pt lis 18 2005, 11:51
Lokalizacja: Warszawa - Mokotów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: BALROG »

Następny wierzący :twisted:
KIBOU DAKE WA SHINJITE !!!!!!!!!!!!
Elco 80' Torpedo Boat PT-596
SCHNELLBOT S-100
Awatar użytkownika
Rotation
Posty: 143
Rejestracja: sob lip 31 2004, 19:24
Lokalizacja: Ruda Śl.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rotation »

Nooo :D widzę, że wyznawcy sie gromadzą :P
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rotation
Posty: 143
Rejestracja: sob lip 31 2004, 19:24
Lokalizacja: Ruda Śl.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rotation »

Od ostatniego razu udało mi się zrobić kilka rzeczy które przedstawiam poniżej:
Skrzynie a może i właz za bardzo nie wiem do końca :P która znajduje się w części dziobowej przed winda kotwiczna

Obrazek
Obrazek

Dokończyłem drzwi ale szklarza jeszcze nie było :P

Obrazek
Obrazek[/URL

Radar inny niż ten w Billingu. Ten co dali w billingu dali wyglądał dziwacznie raczej jak fikuśny pomnik :P

[URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... 2dcaf5709e]Obrazek


Poniżej „coś” nie mam pojęcia jak to nazwać na pachołek to nie wygląda bo zastanawia mnie ta cześć z boku no ale Billing takie coś dał, może ktoś z was wie co to ? i ma tego fotki. Jest to za nadbudówka na pokładzie niedaleko pałąków taki kloc wystaje sobie z pokładu :/

Obrazek

Troszkę włazów :

Obrazek

A na deser część komino-masztu na razie jego zarys:

Obrazek
Obrazek
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Choć jednym okiem to bardzo przyjemnie się takie detale ogląda, napisz mi proszę jak zrobiłeś te żaluzje na maszcie.
Awatar użytkownika
Rotation
Posty: 143
Rejestracja: sob lip 31 2004, 19:24
Lokalizacja: Ruda Śl.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rotation »

Oj współczuje wypadku z klejem ;/
Co do żaluzyjek Dos prosto aczkolwiek pracochłonnie . Billing dał w tym miejscu kalkomanie bhuaaha haha imitująca owe żaluzje. Normalnie Wywiołem otwór wyszlifowałem na kształt od środka jest ramka aby listewki żaluzji się trzymały a potem w owy otworek wklejałem pincetą delikatnie pojedyncze żaluzje oczywiście musiało być idealnie docięte. Trochę pilniczka i było na styk. Potem klej Revvel i gitara no i na oko żeby wszystko było równolegle i kąty nachyleń były idealne. Wiem Tomku ze na oko to można hmm zachorować :P na oko to wiesz już jak to jest ;)
Ogólnie żaluzje to polistyren 0,25mm ramka jak i listewki. Wewnętrzna ramka której nie widać jest wyklejona od wewnętrznej strony otworu to 0,5 mm i tyle :)
pozdrawiam
ODPOWIEDZ