[Relacja] Heidelberg Speedmaster XL 105

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aple4
Posty: 55
Rejestracja: pt gru 28 2007, 15:24
Lokalizacja: Police

[Relacja] Heidelberg Speedmaster XL 105

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: aple4 »

Witam wszystkich.

Druga relacja i już drugi kamień milowy. Zmęczony powtarzalnością tematyki przewijającej się przez wydawnictwa modelarskie i podburzany własna wyobraźnią, przeskoczyłem kilka stopni na drabinie rozwojowej. Szczebel, na którym się zatrzymałem podpisany jest "projektowanie".

Nazwa wymieniona w tytule to najbardziej zaawansowana (na rok 2010), offsetowa maszyna drukarska firmy Heidelberg. Na tego typu cudeńkach niemieckiej inżynierii powielane są najbardziej wymagające publikacje. Na podobnych urządzeniach (a może nawet na tym modelu) drukowane są wszystkie wydania modeli - GPM, Modelik, MM etc.
Maszyna jest w stanie drukować do 18.000 arkuszy na godzinę co jest 30% wzrostem w stosunku do poprzednika (CD 102). Jakość druku jest nieustannie kontrolowana przez zespół zautomatyzowanych kolorymetrów i wszystkie parametry są korygowane "w locie".

Projekt był częścią mojej pracy inżynierskiej. Na jej potrzeby stworzyłem "surówkę". Przyszedł czas na wykonanie go w kolorze i umieszczenie na honorowym miejscu w pracowni poligraficznej mojej uczelni.

Miałem okazję odwiedzić siedzibę firmy i dokładniej przyjrzeć się tej maszynie (i ujrzeć ją w akcji - naprawdę robi wrażenie). Kilka zdjęć poglądowych:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Model został wykonany w Rhinoceros 3D. Przedstawia maszynę z 4 (CMYK) wieżami drukującymi. Wieża Cyan jest "przekrojona" aby wyeksponować system wałków nafarbiających, układu myjącego, oraz systemu transportu papieru. Zdjęcia surówki:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

W surowym modelu nie wykonałem barierek (nie było sensu). W Docelowym projekcie dokonałem kilku przeróbek. M.in Przednia wieżyczka będzie otwarta tylko z jednej strony, Układy myjące zostaną obudowane, Samonakładak (tam gdzie pobierany jest papier) otrzyma kilka szczegółów. Dorzuciłem jeszcze kilka wręg w najbardziej newralgicznych miejscach.

Model już jest wydrukowany. Papier 140 g/m^2. Może trochę za cienki ale w tej skali wystarczający - surówka się nie zapada.
Następny wpis będzie przedstawiał sklejony podest.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
aple4
Posty: 55
Rejestracja: pt gru 28 2007, 15:24
Lokalizacja: Police

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: aple4 »

Miała być relacja, a wyszła prezentacja :-?

Budowa zajęła mi więcej czasu niż chciałem. Przymusowe urlopy w szpitalu, praca i studia potrafią wyssać chęci do zasiadania za biurkiem. Oficjalna data ukończenia to 12.10.2012.

Prototyp usprawniłem głównie o szczegóły samonakładaka, oraz stacji utwardzania UV (tam gdzie "papier wychodzi"). W tak długim okresie budowy nie było możliwości aby nie wpadł mi do głowy jakiś pomysł na uatrakcyjnienie modelu. Elementy ożywiające takie jak stos wydrukowanych arkuszy na palecie, licznik wydajności czy podstawy na papier wykonywałem z zapasu koloru jaki mi pozostał. Chciałem jeszcze dodać zautomatyzowane dozowniki farby drukarskiej ale niestety zabrakło mi środków. Dodrukowanie nie wchodziło w grę gdyż uzyskanie tych samych odcieni koloru na dwóch różnych drukarkach wymagałoby stworzenia profili kolorów do czego narzędzi nie posiadam, a uruchomienie maszyny, na której był drukowany oryginał strawiłoby więcej (drogiego) tuszu aniżeli elementy dodrukowane.

Użyty papier (140 g/m2) rolowy okazał się z biegiem czasu utrapieniem. W wielu miejscach zapadał się co wymuszało wzmacnianie konstrukcji wręg. Nie wszędzie mi się to udało.
Dodatkowo ów papier nie wybaczał błędów :) W innych modelach zazwyczaj zazwyczaj miałem sekundę tolerancji na wyczyszczenie w wypadku zabrudzenia niepożądanego miejsca klejem. Tutaj tego luksusu nie otrzymałem i w niektórych, mało widocznych miejscach widać plamki kleju.

Z innych materiałów mogę jedynie wymienić patyczki higieniczne na relingi, druciki miedziane oraz z cyny + posrebrzany łańcuszek.

Poziom trudności był relatywnie niski. Brak złożonych elementów poza nielicznymi szczegółami czy systemem wałków nafarbiających. Zapraszam do galerii:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3290
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 104

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Ciekawy temat i dobrze wykonany model. Gratuluję.

Na jakiej drukarce były drukowane poszczególne 'części' że wymagałaby ona jakiegoś "rozruchu" marnotrawiącego (drogi) tusz ?
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
aple4
Posty: 55
Rejestracja: pt gru 28 2007, 15:24
Lokalizacja: Police

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: aple4 »

Dziękuję.

To drukarka do wykonywania "Proof Print'ów": Epson Stylus Pro 4000-C8. Każdorazowe uruchomienie wymaga kalibracji głowicy co zużywa relatywnie dużo atramentu. Sam atrament kosztuje ok. 300 zł za pojemnik danego odcienia (drukarka wymaga 9 kartridży).

btw. Model można podziwiać w pracowni poligraficznej Wydziału Informatyki Politechniki Szczecińskiej tudzież na wystawach, happeningach i targach tematycznych. :)
ODPOWIEDZ