[Relacja] F-14 Tomcat, Kartonowy Arsenał 2-3/1995, 1:33

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2193
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 161

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

ESP pisze:Ajajajaj!
Ten "celownik" to tak naprawdę wyświetlacz przezierny - znany raczej pod angielskim skrótem HUD (od Head Up Display). I niestety jest przyklejony odwrotnie!
Niestety (dla mnie) masz rację!
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
ESP
Posty: 136
Rejestracja: pt sty 14 2005, 12:20
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ESP »

Pierwsze serie F14 wogóle nie miały oddzielnego HUD'a - informacje były rzucane bezpośrednio na przedni wiatrochron. Więc może dlatego Twój model nie ma HUD'a w opracowaniu.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2193
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 161

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Dzięki wszystkim za korektury natury terminologicznej, materiały które ja posiadam są w języku niemieckim.
Rysunek montażowy mechanizmu ustawienia skrzydeł jest raczej coś dla inżynierów albo techników, którzy na codzień zajmują się tym zawodowo, dla mnie jest raczej mało zrozumiały. Bez pomocy z sieci chyba bym się dalej nie posunął z pracą. Wręga W8G jest „za długa“ w stosunku do oznaczenia (zdj. 37), tak samo część 9A.

Obrazek

Sam mechanizm składa się z „trzech pięter“¸ parter to dwie symetryczne części W 12 (zdj. 38), piętro górne to W 11 (zdj. 39), pomiędzy jest ten właściwy mechanizm zmiany ustawienia skosu skrzydła z „przekładnią zębatą“ (zdj. 40), wszystko to połączone osią obrotu (strzałka na zdj. 39).

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz maja 13 2018, 12:12 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
19zbyniu95
Posty: 453
Rejestracja: wt kwie 28 2009, 17:52
Lokalizacja: Tychy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: 19zbyniu95 »

Nie wiem czy to złudzenie, ale wydaje mi się, że skrzydła, a raczej ich szkielety, nie mają tego samego wychylenia względem kadłuba. Jak jest w rzeczywistości? :D
Pozdrawiam
Zbyszek G.

Ukończone: Ju-87 Stuka, Ba-6, Mi-24D Hind, Bn2t+t

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2193
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 161

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Zbyniu, szkielet widoczny na zdjęciach nie jest jeszcze sklejony i przyklejony do konstrukcji kadłuba, chciałem na razie tylko pokazać (i sam zobaczyć) „na sucho“ i prowizorycznie, jak to wszystko pasuje i działa. Skrzydła będą miały oczywiście taki sam kąt wychylenia po obu stronach kadłuba.
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

Zębatki dobrze byłoby utwardzić SG. Powodzenia. Trzymam kciuki.
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
Awatar użytkownika
19zbyniu95
Posty: 453
Rejestracja: wt kwie 28 2009, 17:52
Lokalizacja: Tychy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: 19zbyniu95 »

To wszystko wyjaśnia :D
Pozdrawiam
Zbyszek G.

Ukończone: Ju-87 Stuka, Ba-6, Mi-24D Hind, Bn2t+t

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2193
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 161

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Ostoja, „zębatki“ utwardziłem za pomocą „Sekundenkleber“, czyli klejem cyjanoakrylowym – mam nadzieję (wychodzę z założenia), że to to samo co Superglue (SG).
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2193
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 161

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Witam ponownie i od razu prośba o pomoc – poradę, chodzi o część W 15 (rys. 41);
Dla mnie wygląda to tak, że trzeba by płytę W 11 („dach“ konstrukcji mechanizmu zmiany ustawienia skrzydeł) naciąć, żeby można było tam zamontować część W 15 tak jak na rysunku montażowym. W opisie budowy można przeczytać; „wklejamy część 15 – do górnej jej krawędzi i do górnej linii przerywanej przyklejamy odpowiednio odgięte cz. W11, a do dolnej krawędzi i do dolnej linii przerywanej – W 12“. Ja niestety tego nie rozumiem.
Ta część służy zapewne do zapewnienia odpowiedniego odstępu między W 11 i W 12, żeby skrzydło mogło się bez oporów obracać, jednocześnie jest to też częściowe oprofilowanie górnego poszycia kadłuba.
Ale jeżeli tak, to dlaczego tak skomplikowanie? Można by przecież rozciąć część W 15 wzdłuż przeze mnie na rysunku na zielono zaznaczonej linii i tak powstałe dwie części bez problemów przykleić od góry i od dołu, albo założyć podkładki odstępowe na osi obrotu skrzydła.
Inne interpretacje, pomysły, porady?

Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz maja 13 2018, 12:13 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2193
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 161

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Póki co skleiłem skrzydła, podstawa mechanizmu zmiany geometrii skrzydeł jest też już przyklejona do szkieletu kadłuba.
Pokrycie powierzchni skrzydeł jest z jednego kawałka papieru, czyli bardzo duże; przez to też wiotkie i mało wytrzymałe, bardzo łatwo jest je „nadłamać“, co już mi się raz zdarzyło – na szczęście bez widocznych skutków. W „następnym życiu“ albo wzmocniłbym konstrukcję cienkim brystolem (wbrew pozorom bardzo trudna operacja!), albo przedłużyłbym szkielet skrzydła.
Na ostatnim zdjęciu przymiarka na sucho.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz maja 13 2018, 12:14 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
ODPOWIEDZ