Moj pierwszy HMS Alert 1777

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
krzwoj
Posty: 32
Rejestracja: wt lip 28 2009, 12:47
Lokalizacja: Heidelberg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: krzwoj »

Niestety, cały czas fornir jeszcze do mnie nie dotarł (a wypadałoby brać się za pokład), wiec prace praktycznie stoją. Oczywiście tylko w stoczni, głowa cały czas pracuje i kombinuje. Naturalnie pierwsze poszycie skończone.


Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
krzwoj
Posty: 32
Rejestracja: wt lip 28 2009, 12:47
Lokalizacja: Heidelberg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: krzwoj »

Witam ponownie,

trochę to trwało ale wreszcie dotarły do mnie forniry.

I teraz gorąca prośba do Was o pomoc w rozpoznaniu poszczególnych gatunków. Na razie rozpoznałem tylko kilka.

Obrazek

1 - dąb bielony
2- dąb naturalny
3 - teak
4 - wenge
5 - heban
6 - ?
7 - bambus
8 - zebrano
9 - mahoń
10 - mahoń
11 - badi
12 - orzech
13 - sapeli
14 - teak
15 - teak
16 -
17 - orzech
18 - czereśnia amerykańska
19 -
20 - badi
21 -

Jednocześnie proszę bardzo również o doradztwo w zakresie jaki fornir gdzie użyć, tzn. jaki na pokład, jaki na poszycie pow. linii wodnej i jaki na poszycie poniżej linii wodnej. Z góry dziękuję za pomoc.

Jednocześnie zdobylem wreszcie "osławiony" BCG :-). Teraz tylko pozostaje nauczyć się go odpowiednio używać.

Obrazek

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony czw sie 27 2009, 8:13 przez krzwoj, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Metalmic
Posty: 272
Rejestracja: sob mar 26 2005, 12:42
Lokalizacja: Jelenia Góra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Metalmic »

Witaj krzwoj.
Co do fornirów to trudno powiedzieć, który jest który. Są pewne zasady ogólne którymi należałoby się kierować. I tak modelarze szkutniczy wystrzegają się fornirów dębowych z powodu faktury drewna dębowego. Nie da się go wygładzić na tyle aby stanowił jednolitą powierzchnie (ma malutkie pory, które w skali 1:96 wyglądają niedobrze) ponadto faktura dębu jest bardzo urozmaicona i efektowna sama w sobie (taki swoisty przerost treści nad formą).
O ile pamiętam Alert ma poszycie kadłuba zakładkowe i nie pokryte miedzią. Jest więc zbliżone do białego. Wybór zależy od Twoich upodobań ja proponował bym coś jasnego (brzoza, grusza nr 21,7?). Część burt nad powierzchnią można urozmaicić akcentując np. odbojnicę w kolorze ciemnym (mahoń, wenge).
Jeśli chodzi o pokład to proponuje fornir z drzew owocowych (grusza, jabłoń), najlepiej nadaje się do tych celów. Na koniec zostaje buk (nr 19?) Efekt naprawdę dobry ale ma wielu oponentów. Na koniec należy pamiętać iż każdy fornir po pokryciu go woskiem lub olejem ( zależy jaką technikę zaplanowałeś) będzie ciemniejszy od koloru wyjściowego.
Oczekuje na dalsze postępy i życzę powodzenia.
P.S.
Spójrz na priw.
Awatar użytkownika
krzwoj
Posty: 32
Rejestracja: wt lip 28 2009, 12:47
Lokalizacja: Heidelberg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: krzwoj »

Dziękuję Metalmic za podpowiedzi i liczę na więcej. Trochę trudno jest mi samemu podjąć decyzje dot. wyboru forniru. Na sam pokład muszę naciąć ok. 125 desek, nie chciałbym żeby poszło na marne :-)
Awatar użytkownika
Metalmic
Posty: 272
Rejestracja: sob mar 26 2005, 12:42
Lokalizacja: Jelenia Góra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Metalmic »

Witaj krzwoj.
Na stronie pod poniższym linkiem są zaprezentowane modele z opisami. Można z nich wyczytać z jakiego drewna korzystał modelarz przy jego budowie. Może to nieco Ci dopomoże.
http://www.shipmodels.com.ua/
Awatar użytkownika
krzwoj
Posty: 32
Rejestracja: wt lip 28 2009, 12:47
Lokalizacja: Heidelberg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: krzwoj »

Dziękuję Metalmic, przejrzałem chętnie i wynika z tego, że najczęściej wykorzystywano gruszę, klon. Ja niestety nie posiadam tychże fornirów ale jakoś będę radził sobie tymi, które mam. Myślę, że pokład będę robił z 1 albo 6 albo 21. 21 jest najjaśniejszy, niestety trudno się tnie. Zobaczymy, próby są w toku. Na poszycie natomiast pójdzie 18 i może jakieś inne jeszcze wstawki.
Awatar użytkownika
Andreas
Posty: 74
Rejestracja: wt lut 03 2009, 14:01
Lokalizacja: Oświęcim

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Andreas »

Witam
Z tego co widzę to nr 1,2,3,4,5,8 to okleiny modyfikowane(fornir po pocięciu jest znów sklejany i cięty na okleinę ), można to zobaczyć z bliska ,widać wąskie paseczki sklejonych oklein . nr 5 i 8 to zebrano -5 ciemne - 8 jasne a nr 6 to naturalny dąb . to tyle z tego co wiem na ten temat , moze jakbym zobaczył i powąchał :):)większe próbki to bym je rozpoznał .
pozdro Andrzej
Awatar użytkownika
cris1111
Posty: 64
Rejestracja: śr lip 01 2009, 21:05
Lokalizacja: Żelechów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cris1111 »

Jednocześnie zdobylem wreszcie "osławiony" BCG :-). Teraz tylko pozostaje nauczyć się go odpowiednio używać.
witaj Krzywoj, ja rowniez kupilem klej BCG ale wzladowal w szufladzie, bo co prawda wogole nie brudzi ale rowniez nie klei :-? jakbys go rozszyfrowal daj jakas wzmianke na swojej relacji
Mig-29 MM - ukończony
F-14 MM - ukończony
Su-47 - w hangarze
Awatar użytkownika
mancin
Posty: 39
Rejestracja: ndz wrz 21 2008, 12:28
Lokalizacja: Lublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mancin »

cris1111 pisze:
Jednocześnie zdobylem wreszcie "osławiony" BCG :-). Teraz tylko pozostaje nauczyć się go odpowiednio używać.
witaj Krzywoj, ja rowniez kupilem klej BCG ale wzladowal w szufladzie, bo co prawda wogole nie brudzi ale rowniez nie klei :-? jakbys go rozszyfrowal daj jakas wzmianke na swojej relacji
Jeśli nie klei to definitywnie nie jest BCG tylko jakiś szajs. Miałem podobne doświadczenie z klejem w płynie firmy Leitz bodajże. Wygląda jak BCG, ale kto nazwał to klejem?
Ukończone:
Obrazek
____________________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
krzwoj
Posty: 32
Rejestracja: wt lip 28 2009, 12:47
Lokalizacja: Heidelberg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: krzwoj »

cris1111 jeszcze nie miałem okazji wypróbować tego nabytku (BCG), ponieważ jestem na etapie wycinania desek na pokład mojego statku. Jak tylko sprawdzę ten klej, to na pewno dam Ci żnąc.
Domyślam się, ze ten watek znalazłeś : viewtopic.php?t=5217&postdays=0&postorder=asc&start=54
ODPOWIEDZ