[Relacja] F-14 MM 2003

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
cris1111
Posty: 64
Rejestracja: śr lip 01 2009, 21:05
Lokalizacja: Żelechów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cris1111 »

no i szkielet jest gotów :tancze:


Obrazek
Obrazek
Obrazek

nawet symetria wyszła mi nienajgorzej :lol:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

teraz mam zamiar zabrac się za tryby mechanizmu poruszającego skrzydła, co szczerze mowiąc troche mnie przeraża, bo nie mam pojecia czym ciąc 3mm tekturę . . . może ktoś ma jakąś cenną radę???
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2192
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 160

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Piłką włośnicową (za „moich czasów“ mówiło się na ta „laubsega“). Albo robisz to z kilku warstw cienkiej tekturki zamiast z jednej 3 mm i sklejasz „do kupy“, oczywiście dopiero po ich dokładnym obrobieniu (tak robię ja).
Pozdrowienia
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
lehcyfer
Posty: 485
Rejestracja: pt lis 11 2005, 18:19
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lehcyfer »

Najlepiej spokojnie, ostrym nożykiem, wielokrotnymi pociągnięciami aż do przecięcia. No i dremelek i papier ścierny na wyrównanie krawędzi :)
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
Awatar użytkownika
cris1111
Posty: 64
Rejestracja: śr lip 01 2009, 21:05
Lokalizacja: Żelechów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cris1111 »

dzięki wielkie za te rady, z braku piłki włosnicowej skorzystałem z ostrego nożyka ale namęczyłem się trochę niestety tylko jedno zdjęcie :lol:

Obrazek

a drugie zdjęcie to taka ciekawostka, ile waży szkielet F-14???
:D :D :D


Obrazek

jutro jak czas pozwoli zabieram się za oklejanie skrzydeł
Awatar użytkownika
cris1111
Posty: 64
Rejestracja: śr lip 01 2009, 21:05
Lokalizacja: Żelechów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cris1111 »

wykonanie stateczniów poziomych i przyklejenie ich do dźwigarów zabrało mi trochę czasu


Obrazek
Obrazek
Obrazek

poraz pierwszy postanowiłem zrobic retusz farbami, kupiłem trzy tupki farb plakatowych białą, czarną i niebieską i mieszajac kolory staram się dopasowac, nie najgorzej to wychodzi :lol:

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
cris1111
Posty: 64
Rejestracja: śr lip 01 2009, 21:05
Lokalizacja: Żelechów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cris1111 »

no niestety miałem małą przerwę ale są juz kolejne fotki

Obrazek
Obrazek
Obrazek

na zdjeciach tego nie uchwyciłem ale te doklejone trójkątne fragmenty widoczne na 2 i 3 zdjeciu są za krótkie jeśli przykleimy je tak aby zgadzały sie z liniami kamuflażu, poza tym najpierw powinno sie zamontowac druty od mechanizmu MOP, bo później nie da sie tego zrobic nie niszcząc tych właśnie trójkątnych elementów :(
i jeszcze dwa zdjęcia:

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
cris1111
Posty: 64
Rejestracja: śr lip 01 2009, 21:05
Lokalizacja: Żelechów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cris1111 »

witam po długiej przerwie, spowodowane to było brakiem sprzętu fotograficznego oraz dostępem do neta :(
jeśli chodzi o relację z klejenia to sprawy sie trochę pokomplikowały, w dużej częsci wynikało to z moich błędów oraz z braku doswiadczenia ale również niedokładnosc w samym modelu przyczyniła się do paru problemów.
Nie chciałbym kończyc tej relacji w połowie więc postanowiłem skończyc model z tymi błędami, które już są, poniżej załączam kilka zdjęc ze stanem obecnym w jakim sie znajduje model:

Obrazek
Obrazek

kadłub wygląda jako tako, choc nie moge powiedziec ze skleja się go łatwo mimo że szkielet sklejałem bardzo dokładnie, gorzej wyszedł mi dziób i kabina ale to pokażę w następnych relacjach

Obrazek
Obrazek

na tych zdjęciach widac ze wręgi I i J wkleiłem tył na przód, mój błąd :-?
teraz zabrałem się za wloty powietrza ale już na samym poczatku widac ze będzie to ciężka przeprawa.

Na początku relacji obiecałem wstawic fotki Mig-a 29 MM, którego skleiłem zanim zacząłem F-14, był to mój pierwszy model i nie było łatwo ale w porównaniu z F-14 mogę powiedziec ze kleiło go sie z przyjemnoscią

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
cris1111
Posty: 64
Rejestracja: śr lip 01 2009, 21:05
Lokalizacja: Żelechów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cris1111 »

a oto moje powolne postępy, w sumie to będzie bez komentarza, staram się nie popełniac błędów jakie popełniłem klejąc lewą stronę, choc nie wszystko sie udaje :D

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Mig-29 MM - ukończony
F-14 MM - ukończony
Su-47 - w hangarze
Awatar użytkownika
cris1111
Posty: 64
Rejestracja: śr lip 01 2009, 21:05
Lokalizacja: Żelechów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cris1111 »

tak jak obiecałam przedstawiam zdjęcia nieszczesnego dziobu mojego f-14, głownie to mój błąd ale za mała wręga też się do tego przyczyniła i stąd to załamanie w linii dziobu na wysokosci podwozia przdniego


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

ważna uwaga dla klejacych ten model, nie należy przyklejac kabiny do wręgi D, brak dokładnych rysunków nie pozwala tego stwierdzic a na wrędze D są linie, które mogą sugerowac że należy w tym miejsu przykleic kabinę.
Skutkiem przyklejenia kabiny do wręgi D jest powstanie przerwy na końcu kabiny tak jak na zdjęciu ponizej

Obrazek
Mig-29 MM - ukończony
F-14 MM - ukończony
Su-47 - w hangarze
Awatar użytkownika
cris1111
Posty: 64
Rejestracja: śr lip 01 2009, 21:05
Lokalizacja: Żelechów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cris1111 »

następne fotki z pola walki, co prawda niewile ale zawsze coś . . .
Trudno mi teraz oceniac dokładnosc opracowania, gdyz błędy które popełniłem na poczatku prawdopodobnie odbijaja się teraz na klejeniu ale mam wrażenie iz wręgi sa ciut przymałe widac to własnie podczas klejenia spodu kadłuba . . . a może poszycie jest troche przyduże :-?


Obrazek

a najbardziej mnie wkurza to że elementy poszycia są dłuższe nie odległości miedzy wręgami :evil:

Obrazek

i jedno zdjecie z kokpitu, niestety nie potrafiłem swoim sprzętem ustawic ostrosci przy takim powiększeniu stąd kiepska jakosc

Obrazek
Mig-29 MM - ukończony
F-14 MM - ukończony
Su-47 - w hangarze
ODPOWIEDZ