[relacja] W3-W Sokół z GPM - waloryzacja

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
marcin1323
Posty: 80
Rejestracja: pn sty 19 2009, 19:54

[relacja] W3-W Sokół z GPM - waloryzacja

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marcin1323 »

wiatraczek naszej rodzimej produkcji długo chodził mi po głowie. Tym bardziej, że moim pierwszym kartonem (sklejonym coprawda na pół z moim bratem) była anakonda z GPM-u. gdy nieco dojrzałem modelarsko postanowiłem zabrać się za sokoła. po wnikliwym przejrzeniu materiałów dostępnych na rynku (nr specjalny Aeroplanu+TBiU+plany modelarskie w "modelarzu" ) zobaczyłem jaki ogrom pracy czeka mnie przy... naprawianiu tej wycinanki. rękawice jednak postanowiłem podnieść :D
po pierwsze - model będzie gruntownie odmalowany. drobne elementy i wyposażenie kabiny pędzelkiem, poszycie - aerografem, tak by warstwa farby była jak najlżejsza
po drugie: zagospodarowanie kabiny pilotów i transportowej. również wstawienie ścianki działowej pomiędzy tymi kabinami (w wycinance ich nie ma :shock: )
po trzecie: zmiana miejsca różnych elementów typu: wciagarka, źle wycięty kształt okna bocznego, brak pulpitu sterowania uzbrojeniem, tandetne (na mój gust) stery kierunku...

moze jeszcze otwarte pokrywy od akumulatora, ale to tylko plany :)

jednym słowem: tuning
mam tylko nadzieję, że nie przeliczyłem się ze swoimi umiejetnościami :wink:
termin realizacji: do wystawy i konkursu w Bydgoszczy - 23 maja

prace nad modelem zacząłem jeszcze w 2008 roku w grudniu. pierwsze "ulepszenie" zastosowłem już na poziomie konstrukcji kadłuba. wręgi od silnika usztywniłem zapałkami
Obrazek

kolejna sprawa to wsomniana już ścianka działowa pomiedzy przedziałami. jak później dopatrzyłem się ja również popelniłem błąd w jej konstrukcji, lecz z łatwością "zamaskuję go" :evilbat:
Obrazek

gdy już byłem podekscytowany zakończeniem budowy wręg dostrzegłem, o zgrozo!!! BRAK WYCIĘĆ OKIEN W SUFICIE !!! uważajcie na to biorąc się za ten model. musiałem więc dociąć je.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

gdy miałem juz ukończony szkielet wziąłem się za kabinę pilotów. założenie było proste - zrobić to możlwiie jak najdokładnej, unikając wszelkich "drukowanych" tablic, zegarów, etc. na początku budowy posługiwałem się skalpelem, teraz robię nożykiem modelarskim - cena ta sama - jakośc pracy zdecydowanie inna ... :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

pudełeczko do transportu małych części - urocza gumka to prezent od żony :lol:
Obrazek

tablica rozdzielcza robiona na podstawie rysunku z aeroplana. pulpit sterowania uzbrojeniem - koncepcja własna. tablica głowna składa sie z trzech wartsw - 1-dobrej jakosci wydruk zegarów, 2-folijak pcv, 3-ta sama tablica tylko na grubszym kartonie+wyciecia zegarów. oczywiscie kształt i malowanie w oryginale modelu tez wadliwe. żywcem wzięte z anakondy :(
Obrazek
Obrazek
Obrazek

i gotowa tablica (sama bez korpusu ani paneli dolnych i górnych (których też nie ma i tez trezba dorobić - praca "na potem")
Obrazek

przyszedł czas na stery kierunku - podkładki+pedały
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

gotowe elementy to jedno - zamocować je to drugie :) zeszło mi dobrą godzinę, w końcu opracowałem patent:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

i gotowe następnego dnia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

i widok ogólny na plac boju nocą...
Obrazek

... i za dnia
Obrazek

kadłub wewnatrz pomalowałem zgodnie z zaleceniami z aeroplana i samej pzl. kolory oczywiscie dobrane do wersji W3-W. obecną warstwę traktuję jako "roboczą". jutro wezmę się za uzycie tasmy maskującej w celu zniwelowania nierówności i niedokładnosci przy malowaniu ścian i podłogi.
na najbliższy tydzień mam w planach wykannie wszystkich elemntów ze ścianki dxiałowej oraz wejscia do luku ogonowego. pokrywy w podłodze już sa wykonane. fotki jeszcze dziś ... ufff... biorę sie za dalsze dłubanie :)
------------------
no i obiecane fotki pokryw w podłodze. przypominam,że malowanie podłogi jest podkładem. także jasnych "kropeczek" nie będzie :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Borowski Rafał
Posty: 31
Rejestracja: ndz sty 01 2006, 15:35
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Borowski Rafał »

Bardzo fajnie ci to wychodzi. Mam tylko pytanie na jaki kolor będziesz malował podłogę, bo czasem latałem takim sokołem (oczywiście jako pasażer) i pamiętam że tam jest ciemny błękit.
Powodzenia w budowie!
Awatar użytkownika
Jari
Posty: 430
Rejestracja: wt sty 13 2004, 16:49
Lokalizacja: Opole

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jari »

„o zgrozo” (cytat autora relacji), czym wycinałeś elementy szkieletu i jakiego kartonu używałeś? Wygląda to jakbyś ciął to piłą łańcuchową i zdaje mi się, że wręgi zarówno szkieletu silnika jak i kadłuba nie trzymają symetrii.
Amatorzy zbudowali arkę - profesjonaliści Tytanica.
Awatar użytkownika
marcin1323
Posty: 80
Rejestracja: pn sty 19 2009, 19:54

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marcin1323 »

Jari pisze:„o zgrozo” (cytat autora relacji), czym wycinałeś elementy szkieletu i jakiego kartonu używałeś? Wygląda to jakbyś ciął to piłą łańcuchową i zdaje mi się, że wręgi zarówno szkieletu silnika jak i kadłuba nie trzymają symetrii.
wręgi ciąłem skalpelem (nieco już używanym, wiec i jakość tych "cięć" poztswiała wiele do życzenia :) ) teraz tnę nozykiem modelarskiem. co do symetrii - "na żywo " wszystko wygląda troche lepiej, niż na fotkach, któe robiłem telefoenm ("etatowy" aparat w naprawie ).

Rafale - kolor podłogi w tym egzemplarzu to "tleniona czerwień" - tak się to chyba nazywa fachowo. ustaliłem na podstawie aeroplana , zdjeć z ich krążka i własnych doswiadczeń :) na sto procent sokoły z V serii produkcyjnej mają własnie taki kolor podłogi. nie wiem co z anakondami pochodzącymi z tej samej serii.

w chwili obecnej pracuję nad wyposażeniem kabiny i przedziału transportowego. wsyztsko oczywiscie robione własnoręcznie. zdjecia wrzucę jak bede miał "normalny " aparat (za jakieś 3-4 dni) mam nadzieję, że te elementy zrobią lepsze wrażenie :)
Awatar użytkownika
Borowski Rafał
Posty: 31
Rejestracja: ndz sty 01 2006, 15:35
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Borowski Rafał »

To będę musiał przejechać się na jednostkę i sprawdzić. Może te u nas są z innej serii.
Awatar użytkownika
marcin1323
Posty: 80
Rejestracja: pn sty 19 2009, 19:54

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marcin1323 »

Borowski Rafał pisze:To będę musiał przejechać się na jednostkę i sprawdzić. Może te u nas są z innej serii.
ja latałem 0510, natomiast materiały o które opieram się z "aeroplana" są od 0516 i 0612 (najwiecej). a jaki numer boczny ma sokół "twój" :) od razu bedziesz wiedział z jakiej serii jest
Awatar użytkownika
wk82
Posty: 719
Rejestracja: wt lip 19 2005, 19:49
Lokalizacja: Sandomierz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wk82 »

Witam Cię,

oj, niezbyt ciekawie to wygląda. Założyłeś sobie wysoko poprzeczkę, a troszkę zapomniałeś o podstawach. Szkielet wygląda - przykro mi to mówić, ale okropnie - ciężko będzie Ci dopasować później jakąkolwiek część. Rozumiem, że czas goni ale więcej dokładności nie zawadzi :) Model z pewnością nie należy do łatwych w budowie a jeśli potem będziesz miał problemy ze spasowaniem części to się tylko zniechęcisz...

Życzę Ci więcej cierpliwości i więcej dokładności :)
i pozdrawiam Serdecznie :papa:
Moje relacje:
www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=(XXXXX)
UKOŃCZONE:
Przyczepa PN 1,5 (8691); Schienenwolf (15903); H.L. Hunley (12780); Katapulta (12916); T-24 (13216); TKW (14149); Kapliczka (14675); Ł-34
W BUDOWIE:
P. Kolei Wilanowskiej; BM-13 "Katiusza"
Awatar użytkownika
marcin1323
Posty: 80
Rejestracja: pn sty 19 2009, 19:54

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marcin1323 »

mam świadomość jak wygląda ten szkielet :oops: :oops: :oops:
wiem, że to trudny model. Między innymi dlatego najpierw go zeskanowałem i kleję z wydruków. Po tym co usłyszałem jeszcze bardziej zmobilizowałem się do tego by zrobić to jak najlepiej. co do terminu i konkursu, to najpierw zrobię, potem zobaczę (głównie dzięki Waszej opinii) czy jest sens z tym do ludzi wychodzić :-?
... zawsze można poczekać i dorosnąć modelarsko :)

jako odskocznię na chwilkę kleję darmowy dodatek do ZIS-5, CKM MAXIM. Jutro, najdalej pojutrze powinienem skończyć, wtedy wrzucę fotki "gotowca". Oczywiscie będzie pomalowany.

Cieszę się z tego, że mogę liczyć na Wasze opinie, nieważne jak bardzo krytyczne. ważnem że prawdziwe :) tylko tak czegoś się nauczę ("plus" śledzenie wątków na forum :D )
Awatar użytkownika
marcin1323
Posty: 80
Rejestracja: pn sty 19 2009, 19:54

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marcin1323 »

ścianka działowa między kabiną pilotów a trasnposrtową. czasu mniej , to i mniej dzieje się przy sokole :(
Obrazek

oczywiście WSZYSTKIE elementy własnej produkcji, dlatego różnie bywa z tematem skali... :oops: staram sie jednak dążyć do celu :D
Awatar użytkownika
marcin1323
Posty: 80
Rejestracja: pn sty 19 2009, 19:54

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marcin1323 »

prace nad modelem musialem chwilowo zawiesić z trzech powodów:
1- umiejętności (chyba mieliście rację Koledzy, pisząc, że porwałem się na zbyt ambitny projekt)
2-czas (właściwie jego brak)
3- trochę "znudził mnie" sokół (nie śniłem w njaczarniejszych koszmarach, że Sokół mnie znudzi" :D )

przy modelu powstały do tego momentu dwa fotele pilotów, z pasami i zacząłem montować mocowania tychże foteli złożone z róznych rureczek, tłoków, etc.
Obrazek
Obrazek
Obrazek


jako kolejną moją "ofiarę" wybrałem sobie "PWS Z-17 SĘP" z CardModelu. Mam nadzieję, że on mnie nie przerasta... :roll: z powodu nr.2 powoli dłubię kabinkę, dopiero w początkach maja powinienm "złapać" wiatr w żagle :)
nie chcąc śmiecić na forum wrzucam tu dwa zdjątka tego co narazie zdziałalem. obiecuje, że jak tylko mój sęp nabierze wyglądu założę odrębny temat... no, chyba ze nie nabierze... :-?
Obrazek

Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ