[Relacja]T2-71

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Beregond
Posty: 8
Rejestracja: wt lut 27 2007, 20:16
Lokalizacja: Szczecin

[Relacja]T2-71

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Beregond »

Witam.Pasjonuję się kolejami,zwłaszcza wąskotorowymi i architekturą.Od dłuższego czasu obserwuję forum zafacsynowany możliwością zbudowania "własnego" parowozu.Wreszcie zdecydowałem się na swój pierwszy model-mały parowozik T2-71 na tor 600mm wydawnictwa Modelik.

Obrazek

Model nie będzie malowany ani nitowany.Nie planuję także żadnych ulepszeń i waloryzacji.
Tak prezentuje się sklejona ostoja-

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Relację zamierzałem założyć po skończeniu modelu,jednak nie rozumiem jak skleić część nr 19 z ostoją.

Obrazek

wystaje ona znacząco z przodu-

Obrazek
Obrazek

ponadto nie wiem co zrobić z odstającym z tyłu kawałkiem papieru

Obrazek

który itak nie kryje całej powierzchni

Obrazek

:?: :(

Aha,i obiecuję,że jakość zdjęć się poprawi ;-) .
uboottd
Posty: 267
Rejestracja: pn lut 16 2004, 0:57
x 3

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: uboottd »

No nie jest to najlepsze opracowanie, choć oczywiście skleić się da. Przyklej tak, żeby resor wypadł dokładnie nad osią. Z przodu może troszkę wystawać, to zdaje się nawet zamierzone jest a z tyłu to nic nie bedzie widać - kocioł i skrzynie wodne całkiem zasłonią.
Awatar użytkownika
Beregond
Posty: 8
Rejestracja: wt lut 27 2007, 20:16
Lokalizacja: Szczecin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Beregond »

Dziękuję za podpowiedź.Wystający kawałek z przodu chyba jednak przytnę,tak jak tu:

Obrazek

Relacja Kierownika strasznie mi się przydaje.
Awatar użytkownika
Beregond
Posty: 8
Rejestracja: wt lut 27 2007, 20:16
Lokalizacja: Szczecin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Beregond »

Tymczasem powstają silniki.

Obrazek
Obrazek

Bardzo podoba mi się oklejanie wręg poszyciem.

Tak wyglądają sklejone;nie dokleiłem jeszcze tulejkowatych przedłużeń cylindra.

Obrazek

Próbowałem także retuszować pastelą miejsca zagięć na poszyciu.Wyszło paskudnie,strasznie pobrudziłem,ponadto kolor retuszu jest o wiele intensywniejszy i na prawie płaskiej powierzchni wyraźnie widać czarną kreskę.Czerń czerni nie równa.Teraz zastanawiam się,jak zaretuszować retusz.

Przy kołach pojawił się kolejny problem.Część środkowa koła,nr 45,ma do wycięcia otwór średnicy 4mm,przez który ma przechodzić oś 2mm.To błąd w projekcie czy czegoś nie rozumiem?

Obrazek
Awatar użytkownika
Beregond
Posty: 8
Rejestracja: wt lut 27 2007, 20:16
Lokalizacja: Szczecin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Beregond »

Ktoś pomoże?Dokładnie przeszukałem forum pod kątem budowy kół i osi i nic nie znalazłem.
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Dokładnie nie pamiętam, ale to wygląda na błąd. Wytnij otworek odpowiadający średnicy osi - czyli 2mm.
Dodam, że ja w takich przypadkach stosuję osie 2,5mm - wykorzystuję patyczki do szaszłyków.

Gdyby naszła Cię chęć: element (np. poszycie kotła lub tendra) po wycięciu przyłóż drukiem do okna. Ołówkiem zaznacz teraz na odwrocie wszystkie nity. Potem element połóż drukiem do dołu na przykład na macie olfy , końcem długopisu delikatnie wytłocz zaznaczone nity. Model wiele zyska!

powodzenia ;-)
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Lepiej będzie jak zrobisz to w ten sposób: skoro masz już w ostoi wycięte otwory na osie, to zrób w kołach otwory o takiej samej średnicy i dopasuj do nich grubość osi tak, by wchodziły bez wcisku, ale też i bez luzu.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
ODPOWIEDZ